Gdy przeglądamy produkty spożywcze, które znajdują się w kuchni, zauważamy, że większość z nich to produkty sypkie. Torby i torebeczki, kartony i kartoniki są wszędzie. Tu i ówdzie sypie się z nich mąka czy cukier, a i kilka makaronowych wstążek leży luzem na półce w szafce. Jak uniknąć takiego bałaganu i jednocześnie zadbać, aby produkty sypkie nie traciły swojej jakości?
W sklepach znajdziemy wiele fantastycznie wyglądających pojemników na produkty spożywcze. Jest wśród nich wiele opakowań z plastiku, ze szkła oraz z metalu. Na każdym pojemniku powinno być widoczne oznaczenie informujące o dopuszczeniu go do kontaktu z żywnością. Najbardziej polecane są puszki lub pojemniki wykonane ze szkła, bo plastik w temperaturze wyższej niż 15 stopni Celsjusza potrafi uwalniać do żywności szkodliwe związki, a więc lepiej go unikać. Produkty sypkie przechowywane w odpowiednich pojemnikach dłużej zachowają swoją świeżość i nie będą nam sprawiać kłopotu, bo utrzymanie porządku w kuchni będzie znacznie łatwiejsze.
Mąka, cukier
To produkty, które nie lubią przede wszystkim wilgoci. Dla mąki niewskazana jest wysoka temperatura, bo wówczas znacznie wzrasta ryzyko pojawienia się w niej drobnoustrojów. Z tego właśnie powodu mąkę należy przechowywać z dala od źródeł ciepła, a najlepiej w chłodnej spiżarni, ale na tę opcję mało kto może sobie pozwolić. Mąkę najlepiej przesypać z papierowej torebki do zamykanego, szklanego lub ceramicznego pojemnika. W ten sposób będzie dobrze zabezpieczona przed wilgocią i niepożądanymi zapachami.
Cukier nie ma takich wymagań co do temperatury jak mąka, ale jest bardziej wrażliwy na wilgoć. Zatem warto go przesypać do pojemnika, aby go ochronić przed nią. To ma jeszcze większe znaczenie w przypadku cukru w pudrze, bo ten na skutek nadmiaru wilgoci niemal natychmiast przybiera formę bryły.
Kasze i makarony
Kasza i makaron, tak jak mąka, nie lubią wysokiej temperatury. Warto je przesypać do zamykanych, szklanych pojemników, aby bez otwierania ich można wiedzieć, jaki rodzaj kaszy czy makaronu jest w środku. Jeśli pojemniki są nieprzezroczyste, trzeba użyć nalepek i opisać opakowania. Obu produktów nie należy przechowywać w szafkach znajdujących się bezpośrednio przy piekarniku, przy kuchence lub przy innych źródłach ciepła.
Kawa i herbata
Kawa jest bardzo wymagającym produktem pod względem przechowywania. Jeśli nie jest odpowiednio zabezpieczona, nie tylko natychmiast traci swój piękny aromat, ale dodatkowo chłonie wszystkie okoliczne zapachy. Idealnym pojemnikiem dla kawy będzie ten, który ma szczelne zamknięcie i nie jest wykonany z metalu, bo i ten surowieć może wpłynąć niekorzystnie na smak i zapach produktu. Najlepsze opakowanie powinno być wykonane z nieprzezroczystego szkła, tak aby światło nie przedostawało się do środka. Kawa powinna być przechowywana w chłodnym miejscu.
Podobnie jest z herbatą. Ona także najlepiej czuje się w chłodnych i ciemnych miejscach. Mało tego, herbata zielona i biała szczególnie źle znoszą wysoką temperaturę. Pod wpływem ciepła oba gatunki ulegają zjawisku oksydacji i tracą swoje najcenniejsze właściwości.
Jeśli kawa czy herbata musi być jednak przechowywana w pojemnikach przezroczystych, należy zadbać o to, aby stały one w szafkach, bo tam nie dotrze zbyt duża ilość świata.