Choć większość chciałaby, aby lato trwało przez cały rok, trzeba przyznać, że inne pory roku też mają swój czar. Jesień urzeka swoimi kolorami, słońcem przebijającym się przez wielobarwne liście i urokliwymi kasztanami. Jednak to nie tylko pora kolorowego zachwytu i zbiorów. To także czas, gdy w ogrodzie jest mnóstwo pracy związanej głównie z przygotowaniem roślin do zimy. Sprawdź, co powinno znaleźć się na liście niezbędnych zadań.
Odchwaszczanie i nawożenie
Październik to w zasadzie ostatni miesiąc przed zimą, w którym należy usunąć zbędne chwasty. To one zabierają roślinom i krzewom wodę, składniki odżywcze znajdujące się w glebie oraz światło. Usuwając chwasty tuż przed zimą, opóźnia się ich wiosenny wzrost. Ziemię warto też przekopać, by ją napowietrzyć. Dobrze jest też użyć nawozu odpowiedniego do danej gleby. Pamiętać należy o tym, że ziemia powinna pozostać w bryłach, nie należy jej zagrabiać, bo to zapewni dostęp powietrza do jej nieco głębszych warstw.
Zadbaj o trawnik
Aby już na wiosnę cieszyć się pięknym, zielonym trawnikiem, trzeba zadbać o niego już jesienią. Zanim nastanie zima, z jego powierzchni należy uprzątnąć wszelkie liście. Jeśli pozostaną one na trawniku, staną się brzydką, brunatną warstwą, która nie będzie przepuszczać ani światła, ani powietrza, a cyrkulacja wilgoci i wody stanie się bardzo utrudniona. To zniszczy trawę lub w najlepszym wypadku bardzo utrudni jej wzrost na wiosnę.
Zabezpieczanie roślin
Mrozy zagrażają delikatnym roślinom w każdym ogrodzie. Trzeba zatem zadbać o krzewy i kwiaty wielosezonowe. Te, które muszą pozostać w ogrodzie, należy zabezpieczyć przed niskimi temperaturami. Do tego celu przydadzą się gałęzie drzew iglastych, a także liście drzew. Z nich należy utworzyć kopczyki wokół roślin. Do ochrony pędów przyda się z pewnością agrowłóknina.
Przed mrozami można uchronić też mniejsze kwiaty i rośliny. Chociażby begonie, fiołki alpejskie czy dalie. Można je wykopać, przesuszyć i posadzić w skrzynkach. Jeśli kwiaty te pozostaną w ziemi, to z pewnością zmarzną i nie będzie można już cieszyć się nimi na wiosnę.
Ważną czynnością jest też podlanie drzew i krzewów przed pierwszymi przymrozkami. To sprawi, że gleba nie ulegnie szybkiemu przesuszeniu.
Byliny i rośliny cebulowe
Jesień to odpowiedni moment, aby przesadzić i podzielić byliny. Dzięki temu rośliny znacznie się odmłodzą, a na wiosnę będą ładnie kwitły. Tę czynność najlepiej wykonywać co dwa lata. Trzeba też pamiętać, że październik jest najlepszym miesiącem na sadzenie kwiatów, które wyrastają z cebulek. Jeśli zatem ogród ma stać się kolorowy już w marcu, właśnie teraz należy wysadzić cebulki krokusów. Podobnie należy uczynić z cebulkami hiacyntów, tulipanów i żonkili.
Przycinać czy nie przycinać?
Żywopłoty warto przystrzyc także w październiku, chociażby po to, aby usunąć przyrost roślin, który powstał od lipca czy sierpnia. Jednak absolutnie nie należy podcinać gałęzi drzew, bo to niepotrzebnie pobudzi je do życia. Młode pędy będą kompletnie nieodporne na niskie temperatury i bardzo szybko zmarzną.