Wiosna sprawia, że stajemy się znacznie bardziej otwarci na nowe pomysły, odważne koncepcje i duże zmiany. Nic dziwnego – cały świat budzi się do życia, a najbardziej widać to oczywiście w ogrodzie. Czujesz, że Twojemu zielonemu zakątkowi przydałoby się odświeżenie? Wystarczy dobry pomysł na ogród i kilka prostych trików, by nadać mu zupełnie nowy charakter. Metamorfoza ogrodu nie musi być ani czasochłonna, ani kosztowna. Podpowiadamy, jak zagospodarować działkę, żeby odpowiadała Twoim potrzebom!
Ziołowy zakątek – metamorfoza ogrodu i… kuchni
Jeśli do tej pory w Twoim ogrodzie królowały głównie kwiaty i krzewy, proponujemy lekki zwrot ku mniejszym, ale jakże przydatnym roślinom. Chodzi nam oczywiście o zioła! Wygospodaruj w swoim ogrodzie kącik, w którym znajdą się rabatki, doniczki i skrzynki z bazylią, rozmarynem, tymiankiem czy estragonem. Jak je dobrać? Zastanów się przede wszystkim, które z nich przydadzą Ci się w kuchni – jeśli np. cenisz sobie kuchnię śródziemnomorską i często przyrządzasz dania związane z tym regionem świata, z pewnością warto zasadzić przede wszystkim oregano, tymianek i bazylię, jeśli wolisz rodzimą kuchnię, w Twoim ogródku nie może zabraknąć majeranku, kopru i mięty. Ogródek ziołowy przysporzy Ci mnóstwa satysfakcji – zarówno na etapie uprawy, jak i korzystania z plonów!
DIY: pomysły do ogrodu
Często przeglądasz internetowe galerie i marzysz, by też mieć odlotowy ogród? Jeśli wydaje Ci się, że na drodze mogą Ci stanąć problemy finansowe – nic bardziej mylnego! Najczęściej te niesamowite ogrody z Instagrama i Pinteresta zawdzięczają swój niezwykły, rustykalny i przytulny klimat dekoracjom wykonanym własnoręcznie przez ich gospodarzy. Ty też możesz je wykonać!
Jedną z najprostszych do wykonania, a przy tym najbardziej efektownych dekoracji ogrodowych wydają się lampiony. Warto postawić na recykling – eleganckie lampiony możesz wykonać np. z już nieużywanych szklanych naczyń, słoików czy… metalowych tarek do warzyw. Siła tkwi w prostocie! Rozejrzyj się po domu – coś, co czeka na swoją drugą młodość, z pewnością wpadnie Ci w oko. Podobnie rzecz ma się z donicami do ogrodu. Możesz podejść do tematu kreatywnie. Metalowe wiadro? Palisada z patyków? Ogranicza Cię tylko wyobraźnia. Styl rustykalny ma to do siebie, że pozostawia Ci dużą dowolność i pozwala wyzwolić kreatywność. Skorzystaj z tego!
Urządzanie ogrodu oznacza też konieczność wyboru mebli ogrodowych. Jeśli lubisz wyzwania i masz trochę wolnego czasu, możesz wykonać je własnoręcznie, najlepiej z materiałów, które masz już pod ręką (np. drewno czy materiały budowlane, które zostały po remoncie). W Internecie znajdziesz liczne tutoriale i praktyczne wskazówki, jak się za to zabrać. Możesz też oczywiście kupić gotowe meble ogrodowe – zwróć wówczas uwagę, z czego zostały wykonane. Pamiętaj przy tym, że materiały naturalne, takie jak wiklina czy bambus, wymagają regularnej konserwacji specjalnymi środkami ochronnymi.
Aranżacja małego ogrodu
By ogród wyglądał na większy niż w rzeczywistości, warto zamontować w nim lustra z grubego szkła. Najlepiej umieścić je na krańcach ogrodu – tak, by odbijały się w nich najodleglejsze jego części. Taka aranżacja pozwoli uzyskać efekt niekończącego się ogrodu z drugą, tajemniczą częścią po drugiej stronie lustra… Prawdziwie magiczna metamorfoza ogrodu! Dobrym pomysłem może być też powieszenie lustra na ogrodzeniu, tak, by tworzyło „okno” do dodatkowej, iluzorycznej przestrzeni.
Przemiana ogrodu może stanowić niewyczerpane źródło satysfakcji. Powodzenia!