Choć kurkuma jest przyprawą znaną od wieków, to w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Nadaje potrawom charakterystyczny kolor, smak i zapach. Okazuje się, że to jednak nie są największe zalety kurkumy. Sprawdź, dlaczego warto stosować tę przyprawę jak najczęściej.
Kurkuma to przyprawa, którą pozyskuje się z korzenia, kłącza lub łodygi ostryżu – rośliny należącej do rodziny imbirowatych. Nazywana jest kuzynką imbiru. Kurkuma od stuleci wykorzystywana jest w kuchni azjatyckiej. Do dziś ceni się ją za nadawanie potrawom ostrego smaku i pięknego, żółtego koloru. Ponoć znana była już kilka wieków przed nasza erą, ale w Chinach zaczęto ją wykorzystywać dopiero w VII–VIII wieku naszej ery. W tym samym czasie po raz pierwszy została doceniona zarówno przez chińskich, jak i hinduskich medyków, którzy dostrzegli jej skuteczność w łagodzeniu dolegliwości bólowych, w zwalczaniu chorób pasożytniczych i schorzeń układu pokarmowego.
Niezwykłe substancje znajdujące się w kurkumie
Swoje niezwykłe właściwości zdrowotne kurkuma zawdzięcza związkom, które znajdują się w jej składzie. Przede wszystkim mowa tu o kurkuminie, która jest bardzo silnym antyoksydantem, czyli substancją skutecznie zwalczającą wolne rodniki, a te jak wiadomo, są przyczyną wielu procesów degeneracyjnych, formujących się w organizmie. Kurkuma jest także bogatym źródłem cennych witamin i składników mineralnych. W jej składzie znajduje się mnóstwo witamin z grupy B takich jak: B1 – tiamina, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i serca; B2 – ryboflawina zapewniająca prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego oraz B3 – niacyna niezbędna dla niezakłóconego funkcjonowania mózgu. Poza tymi związkami w kurkumie znajduje się mnóstwo innych witamin takich jak: B6, E, i K oraz mikroelementów.
Jednak na szczególną uwagę zasługują związki odpowiedzialne za wspaniały zapach kurkumy, a chodzi tu w szczególności trzy rodzaje turmeronów, o których kilka słów dalej.
Fantastyczne właściwości prozdrowotne kurkumy
Kurkuma posiada cudowne właściwości, ponieważ potrafi świetnie regenerować ludzki mózg, niwelując zmiany powstające na skutek przebytych udarów lub choroby Alzheimera. Te zdolności kurkuma zawdzięcza właśnie tumeronom, które pobudzają do działania komórki mózgowe, a to pozwala na powstrzymywanie skutków chorób mózgu. Kurkumę warto też spożywać w celu zapobiegania lub niwelowania następstw depresji.
Ta niezwykła przyprawa sprawdza się także w terapiach i profilaktyce wielu nowotworów. Wspomniana wcześniej kurkumina wspomaga chociażby działanie popularnego leku, często stosowanego w leczeniu nowotworów piersi. Warto także zwrócić uwagę na to, że kurkuma stosowana w codziennej diecie działa antybakteryjnie i rozkurczająco, łagodząc dolegliwości trawienne oraz schorzenia wątroby i trzustki.
Kurkuma a odchudzanie
Warto włączyć kurkumę do diety odchudzającej. Dodawana do potraw przyniesie wiele dobrego, ponieważ zawiera mnóstwo błonnika pokarmowego, który wspomaga wszelkie procesy trawienne. Związki zawarte w kurkumie jednak słabo się wchłaniają do organizmu, dlatego warto zastosować kurkumę w tabletkach, bo ta znacznie lepiej się przyswaja. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę
z tego, że sama kurkuma nie spowoduje utraty wagi. Konieczna jest także zmiana nawyków żywieniowych oraz codzienna, urozmaicona aktywność fizyczna.