O zdrowotnych właściwościach owsianki słyszeli już chyba wszyscy. To nie tylko dobry i wartościowy posiłek dla osób na diecie, ale także świetne śniadanie dla każdego, kto chce jak najdłużej zachować zdrowie i dobrą kondycję organizmu. Ponieważ niektórzy ciągle powątpiewają w walory smakowe takiego dania, to chcemy obalić ten mit. Sprawdź, jak można przyrządzić owsiankę, i zauważ, że każdy może ją dostosować do swoich preferencji smakowych.
Sportowcy doceniają owsiankę, bo jest doskonałym źródłem energii. Lekarze zachwalają ją, bo znakomicie reguluje procesy trawienne. Owies zawiera sporo nienasyconych kwasów tłuszczowych. Te są niezbędne w profilaktyce i leczeniu miażdżycy, a także działają przeciwnowotworowo. Z kolei kosmetolodzy podkreślają, że regularne jedzenie owsianki wspomaga zachowanie młodzieńczego wyglądu na długie lata. To jednak nie wszystko, co znajdziemy w każdej porannej porcji owsianki.
Owsianka i jej bezcenna zawartość
Owsianka dostarcza organizmowi sporo białka, a wraz z nim wiele potrzebnych mu aminokwasów. To istna kopalnia witaminy B6, która pozwala zachować dobrą pamięć i koncentrację, a także przeciwdziała występowaniu niedokrwistości. W płatkach owsianych znajduje się też sporo witaminy B1, która chroni przed nadmiernym zmęczeniem i rozdrażnieniem.
W każdej porcji owsianki znajduje się żelazo, magnez oraz spora dawka błonnika rozpuszczalnego, zwanego beta-glukanem. Naukowcy potwierdzili także duże właściwości probiotyczne owsianki, co oznacza, że doskonale chroni ona jelita i wspomaga układ odpornościowy. W światowym rankingu na najzdrowsze potrawy owsianka zajmuje zaszczytne trzecie miejsce.
Jak przyrządzać owsiankę?
Jeśli dobrze tolerujesz mleko, to na jeden posiłek wystarczy zalać nim od 30 do 100 g płatków owsianych, w zależności od preferowanej wielkości posiłku. Można stosować zarówno mleko krowie, jak i roślinne. Jeśli jednak po takim posiłku czujesz dyskomfort, do przyrządzenia owsianki użyj wody, jogurtu lub kefiru. Pamiętaj przy tym, że owsianka na wodzie wymaga większej ilości dodatków, aby jej smak był rzeczywiście wyrazisty.
Surowe płatki owsiane nie są dobrze trawione przez układ pokarmowy człowieka. Dlatego też płatki należy ugotować lub zalać je poprzedniego dnia mlekiem, wodą czy jogurtem. Często również pada pytanie, czy używać płatków górskich, zwykłych, czy tych błyskawicznych. Te ostatnie polecane są wszystkim osobom na diecie lekkostrawnej oraz dzieciom. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że im bardziej przetworzony produkt, tym mniej cennych składników i wyższy indeks glikemiczny. Dorośli powinni zatem wybierać płatki górskie lub zwykłe.
6 sposobów na znakomitą owsiankę
Przyrządzając sobie owsiankę, warto się kierować swoimi indywidualnymi preferencjami smakowymi. Oto kilka propozycji, które cieszą się chyba największą popularnością.
Owsianka szarlotka – to miska płatków owsianych z przesmażonymi jabłkami, orzechami włoskimi i rodzynkami z dużą ilością cynamonu. Jeśli nie masz czasu na smażenie, użyj surowego jabłka pokrojonego w cząstki, posyp orzechami, rodzynkami i odrobiną cynamonu.
Sezonowa owsianka truskawkowa – to najprostsza odmiana owsianki, ale niestety możliwa do przygotowania tylko w ciągu dwóch miesięcy w roku. Poza sezonem truskawki niestety nie mają smaku. Ułożone gęsto truskawki warto posypać tartą gorzką czekoladą, która dodatkowo dostarczy sporo magnezu.
Owsianka leśna – to typowo letnia odmiana tego dania. Można użyć borówek, jagód i malin oraz rodzynek. Jeśli owoce są zbyt kwaśne, całość trzeba dosłodzić miodem lub syropem klonowym.
Egzotyczną owsiankę przyrządza się, dodając do niej ananasy, banany i wiórki kokosowe.
Energetyczna owsianka powstaje jako połączenie płatków z masłem orzechowym i sporą ilością bananów. Ten rodzaj owsianki kochają sportowcy.
Zimowa owsianka serwowana może być z suszonymi śliwkami i morelami z dodatkiem mielonych orzechów nerkowca. Smacznego.