Jedz migdały i ciesz się zdrowiem!

Migdały – choć posiadają tytuł „króla orzechów” – to orzechami nie są. Słodkie migdały, które tak lubimy, pochodzą z Bliskiego Wschodu i są nie tylko fantastycznym dodatkiem do potraw i deserów, ale także pełnią rolę zdrowej przekąski. Sprawdź, dlaczego warto sięgać po nie jak najczęściej.

Na świecie znane są dwie odmiany migdałów. My znamy przede wszystkim słodkie migdały, które można jeść nawet na surowo. Drugim gatunkiem są migdały gorzkie, które zawierają znacznie więcej amigdaliny, związku, z którego pozyskuje się trującą substancję znaną wszystkim jako kwas pruski. Gorzkie migdały nie są używane w kuchni, ale są cenionym surowcem w przemyśle kosmetycznym.

Słodkie migdały i ich fantastyczna zawartość

Migdały to skarbnica witamin i minerałów, których potrzebuje nasz organizm, dlatego warto je chrupać jak najczęściej. Przyglądając się ich składowi, najpierw rzuca się w oczy ogromna ilość witaminy B2, czyli ryboflawiny. To witamina, której zawdzięczamy odporność organizmu, sprawny wzrok i prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Niektórzy mogą być zaskoczeni ogromną ilością witamy E, która „z siłą wodospadu” wymiata z organizmu wolne rodniki, a to przecież niekorzystne związki odpowiedzialne za procesy starzeniowe. Trzecie miejsce na podium zajmuje błonnik, którego tak szukamy we wszystkich potrawach, bo to on ma fundamentalny wpływ na prawidłowy proces przemiany materii.

W migdałach znajdziemy także mnóstwo fitosteroli, amigdaliny, czyli związków o silnym działaniu antynowotworowym, oraz pokaźne ilości kwasu foliowego, który niemal warunkuje prawidłowy rozwój płodu. Wśród innych minerałów z pewnością należy wyróżnić cenne żelazo, miedź, mangan, magnez, cynk i potas. Zatem…

…jedz migdały i wspomagaj pracę serca

Regularne jedzenie migdałów zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca, ponieważ związki zawarte w migdałach wpływają na obniżenie ciśnienia krwi oraz usprawniają procesy trawienne, co pomaga w walce z otyłością. Prawidłową pracę serca bezpośrednio wspiera potas, a nienasycone kwasy tłuszczowe działają przeciwzakrzepowo i obniżają poziom złego cholesterolu we krwi.

…jedz migdały i zapobiegaj cukrzycy lub zapanuj nad nią

Migdały mają niski indeks glikemiczny, a więc mogą po nie sięgać zarówno osoby zagrożone wystąpieniem cukrzycy, jak i diabetycy. Te banalne pyszności sprawiają, że organizm znacznie lepiej reaguje na insulinę, co zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. U osób chorych na cukrzycę występuje identyczne zjawisko, ale tu pomaga ono zapanować nad chorobą.

…jedz migdały i pozbądź się zgagi nie tylko w czasie ciąży

Wiele osób walczy ze zgagą, kupuje przeróżne medykamenty zupełnie niepotrzebnie, bo najczęściej wystarczy sięgnąć po… migdały. To one mają niezwykłe właściwości zobojętniania kwasów żołądkowych, a dzięki temu – jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki – znika okropne, wewnętrzne uczucie pieczenia. Ta informacja jest cenna szczególnie dla kobiet w ciąży, które nie powinny przyjmować kolejnych farmaceutyków, ale – by poczuć się lepiej – mogą śmiało sięgać właśnie po migdały.

…jedz migdały i zapanuj nad stresem

Migdały to prawdziwa kopalnia magnezu, witamin z grupy B, w tym niacyny oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, słynnych przede wszystkim z ogromnego wpływu na prawidłowość procesów zapamiętywania i koncentracji. Jednak taka kombinacja wszystkich trzech wymienionych elementów sprawia, że migdały łagodzą stres i działają przeciwdepresyjnie. Zatem każdy, kto na co dzień boryka się ze stresem, powinien postawić na swoim biurku miseczkę pełną pysznych migdałów.