11 korzyści z picia kawy – poznaj je wszystkie!

Niektórzy nadal uważają, że kawa może niekorzystnie wpływać na zdrowie, bo zawiera kofeinę, bo uzależnia, bo przebarwia szkliwo zębów. Jednak w kawie jest wiele cennych substancji wręcz niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, dlatego powinniśmy codziennie sięgać chociaż po dwie filiżanki kawy. Jaki wpływ ma kawa na nasz organizm?

Pomaga w zrzucaniu zbędnych kilogramów

Kawa i zawarta w niej kofeina korzystnie wpływają na wewnętrzny metabolizm. Przyspieszają tempo przemiany materii. Kofeina poprawia także zdolność organizmu do spalania nadmiaru tłuszczu. Jednak, by skorzystać z tych właściwości kawy, trzeba zrezygnować z dodatków do kawy, takich jak: śmietanka, słodki syrop czy cukier. Kawa w połączeniu z nimi to ogromna dawka kalorii, która z pewnością nie pomoże w pozbywaniu się nadmiaru kilogramów.

Kawa aktywnie zwalcza wolne rodniki

W kawie znajduje się około tysiąca różnych antyoksydantów, czyli związków zwalczających wolne rodniki, będące jedną z głównych przyczyn wielu groźnych chorób i starzenia się organizmu. Pod względem ilości antyoksydantów kawa wyprzedza zarówno surowe kakao, jak i osławioną zieloną herbatę.

Wspomaga pracę serca

Regularne picie umiarkowanych ilości kawy zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca aż o jedną piątą. Dzieje się tak dlatego, że kawa zawiera sporo substancji o właściwościach przeciwzapalnych i chroniących tętnice.

Chroni wątrobę

Kawa zmniejsza ryzyko wystąpienia marskości wątroby, pojawiania się stanów zapalnych lub stłuszczenia tego organu. Dwie, trzy filiżanki hamują wydzielanie enzymów, które odpowiedzialne są za wywoływanie stanów zapalnych i innych uszkodzeń wątroby.

Kawa dodaje energii

Kofeina zawarta w kawie działa na organizm pobudzająco, dlatego chętnie sięgamy po nią już o poranku. Stymuluje do działania i skutecznie poprawia koncentrację. Jeśli masz sporo pracy przed sobą, pomoże ci pokonać zmęczenie i uczucie senności.

Chroni przed chorobą Parkinsona

Choroba Parkinsona najczęściej ujawnia się u seniorów. Już jakiś czas temu naukowcy odkryli, że kawa ma magiczną zdolność zapobiegania tej chorobie. Przy regularnym piciu jej umiarkowanych ilości, ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona spada ponoć aż o 60%.

Zmniejsza ryzyko wystąpienia zmian nowotworowych

Kawa zawiera bardzo duże ilości polifenoli i antyoksydantów, które skutecznie zwalczają stany zapalne występujące w organizmie oraz wolne rodniki mające duży wpływ na pojawianie się zmian nowotworowych. Zmniejsza zatem zagrożenie występowania niektórych form nowotworów.

Zwiększa możliwości intelektualne

Dzięki kofeinie zawartej w kawie, poprawia się czas reakcji i ogólna koncentracja. Mózg zaczyna znacznie lepiej funkcjonować, a procesy myślowe przebiegają dużo sprawniej.

Niweluje ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2

Cztery filiżanki kawy wypite każdego dnia, zmniejszają ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 nawet o połowę. Oczywiście musi to być gorzka kawa bez dodatków.

Zapobiega wystąpieniu choroby Alzheimera

Choroba Alzheimera coraz częściej pojawia się u osób starszych. Picie trzech filiżanek kawy może opóźnić jej wystąpienie nawet o 4 lata, albo wręcz zapobiec pojawieniu się tej choroby. Kawa zapobiega bowiem tworzeniu się i odkładaniu szkodliwego białka w mózgu, które jest przyczyną tej trudnej choroby.

Kawa redukuje codzienny stres

Większość ludzi uwielbia intensywny aromat parzonej kawy, ale niewielu z nich zdaje sobie sprawę, że ten zapach redukuje stres. Wszystko dzięki ogromnej przyjemności, którą odczuwamy wówczas, gdy w powietrzu unosi się ta fantastyczna woń.