Dobry sok owocowy to czasem więcej niż zwykły owoc – dowiedz się dlaczego!

O korzystnym wpływie świeżych owoców na zdrowie człowieka nie trzeba dyskutować. Został udowodniony już dawno i dobrze wiemy, że po pyszne jabłka, pomarańcze czy mango warto sięgać jak najczęściej. Często jednak w zasięgu ręki nie mamy świeżych owoców. Zatem powstaje pytanie, czy soki owocowe są w stanie zastąpić świeże owoce?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca spożywanie warzyw i owoców co najmniej 5 razy dziennie. Ich dzienna porcja na osobę powinna wynosić około 400 g. Warzywa i owoce mają bardzo korzystny wpływ na organizm człowieka, ponieważ zawierają witaminy, mikroelementy i inne dobroczynne związki, które umożliwiają zachowanie dobrej kondycji i zdrowia przez długie lata. Warzywa i owoce można spożywać w różnej formie: na zimno, na ciepło, na surowo i w formie przetworzonej. Jedną z porcji można zastąpić szklanką soku owocowego, a osobom w zaawansowanym wieku zaleca się nawet dwie szklanki soku. Taka rekomendacja powinna skłonić wszystkich do picia soków owocowych każdego dnia. Poniżej cała prawda „w pigułce” o sokach owocowych na przykładzie chyba najpopularniejszego soku pomarańczowego.

Sok a świeża pomarańcza

Dobry sok pomarańczowy zawiera zwykle tylko nieco mniej witaminy C niż świeży owoc pomarańczy. Soki zwykle kryją w sobie porównywalne ilości glukozy, fruktozy i sacharozy. Znajduje się w nich tylko trochę mniej folianów, ale czasami nieco więcej potasu. Co ciekawe, zarówno w sokach, jak i w owocach występują polifenole, które dostarczane do organizmu czynią wiele dobrego.

Podstawową różnicą między sokiem a świeżymi owocami jest znacznie mniejsza obecność błonnika. Błonnik jest niezbędny dla utrzymania prawidłowego tempa przemiany materii, a więc rezygnując ze świeżych owoców zupełnie, należałoby uzupełniać poziom błonnika w inny sposób.

Szacuje się, że jedna szklanka dobrego soku pomarańczowego jest w stanie pokryć nawet 70-80% dziennego zapotrzebowania organizmu na witaminę C, około 20% zapotrzebowania na foliany i potas. Już te dane powinny przekonać każdego do picia soków owocowych.

Istotne zalety soków owocowych

Soki owocowe mają bardzo istotną, dobrą cechę. Witaminy w nich zawarte są znacznie łatwiej przyswajane przez organizm niż te znajdujące się w owocach. Jest to szczególnie ważne dla osób starszych, bowiem wraz z wiekiem organizm człowieka ma coraz większe trudności z przyswajaniem witamin i innych cennych elementów. Z tego powodu każdy powinien pić szklankę soku codziennie. Z kolei osoby starsze powinny sięgać po soki owocowe częściej, ponieważ organizm wraz z wiekiem coraz trudniej przyswaja witaminy i mikroelementy. Zastąpienie niektórych porcji owoców właśnie sokami pomoże w dostarczeniu organizmowi właściwej porcji niezbędnych związków.

Możliwość spożywania soków owocowych jest też wielkim dobrodziejstwem w dzisiejszych czasach, gdy bywa trudno znaleźć wolną chwilę na zwykły posiłek. Nie zawsze też ma się pod ręką świeże owoce, bo chociażby zimną jest ich stosunkowo niewiele, a i przygotowanie ich do zjedzenia zajmuje niekiedy sporo czasu. W takiej sytuacji warto sięgać po soki owocowe, które – choć nie zawierają odpowiedniej ilości błonnika – dostarczą organizmowi sporo witamin i mikroelementów.